Udstillinger

Jeg har gennem årene haft en omfattende udstillingsvirksomhed både på gallerier, messer og i kunstforeninger. 
Nedenfor kan du orientere dig om hvor – sådan råt for usødet…

Symbol forklaring

Separatudstillinger er markeret med (S)
Gruppeudstillinger er markeret med (G)
Kunstforenings udstilling er markeret med (K)
Events er markeret med (E)
Kunstmesse (KM)

Kommende udstillinger

Belle Art Gallery – m/ Michael Jastram (G)
Gallerie Petra Lange, Berlin m/ Michael Jastram – september (G) 

2017

Holstebro Kunstforening, Holstebro, januar (K)
KEN Maskinfabrik, Broby, marts (K)
Fængslet, Horsens, marts (KM)
Collage, Kunststaffet (K)
Billund Kunstforening, Billund, april (K)
Expedit Kunstforening, maj-juni (K)
Regionshospitalet Viborg, august (K)
Åbne Atelierdøre, august (E)
Orbicon ArtiHeden, august-september (K)
Gallerie Petra Lange, Berlin m/ Michael Jastram – september (G) 
Regionshuset Vejle, oktober-november (K)

2016

FTF, København februar (K)
Newyork’erne i Smidjan, Thorshavn, Færøerne – 26. febr. til marts (G)
Kjellerup Kunstforening (K)
Foss, Hillerød (K)
Novo, Bagsværd (K) 
Åbne atelierdøre (E)
Deloitte, København, september (K)
JN Data, Silkeborg, september (K)
Glostrup Kunstforening, Glostrup, oktober (K)
Ballerup Kunstforening, Ballerup, oktober-november (K)
Alderslyst kirke, Silkeborg – medio nov. – dec. (K)
Holstebro Kunstforening, Holstebro, december (K)

2015

Horsens Kunstforening – marts (K)
Art Nordic – Øksnehallen – Bededagsferien (KM)
KunstCentret Silkeborg Bad “JUST MEMORIES” SOLO udstilling – 5. september – 3. jan ’16 (S)

2014

Brædstrup Kunstforening m/ Tage Størup – 24. jan – 9. febr. (G)
Grenen Kunstmuseum, Skagen (New York Gruppen) – 29. marts – 29. juni (G)
Herning Kommune – maj (K)
Bravida – juni (K)
Regionshospitalet Silkeborg (K)
Art (G)
Silkeborg Kirke – november – december (K) – november – december (G)

2013

Danmarks Rederiforening, København – februar / marts (K)
Sognegården, Hammel – februar /marts (K)
Rotary Kunstmesse, Horsens – 2. og 3. marts 
Galleri Art Corner, Randers – (Påskeudstilling med Hans Chr. Rylander og Finleif Mortensen) marts /april (G)Middelfart Kommune – april (K)

Inspirations- og kunstnerrejse til New York – 14. – 21. april

Galleri Gilberg, Fredericia – maj (S)
Ry Kunstforening – 8. og 9. juni (G)

KS13 – KUNSTNERNES SOMMERUDSTILLING 2013, JANUS BYGNINGEN, TISTRUP fra 30. juni-11.august

Hedegaard, Nr. Sundby – august / september (K)
Åbne Atelierdøre 2013, Låsby / Silkeborg – 24. og 25. august (E)
Art for Future, Valby – oktober (S)
Galleri Lysthuset, Nr. Vissing – 26. oktober – 3. december (S)

Malerier er repræsenteret hos

  • Bolighuset, Ry
  • Art Corner, Randers
  • Kunstgalleriet, Slagelse

2012

Kunstforeningen hos DSS, Silkeborg – januar (K)
Galten Elværk – januar / februar (K)
Freelance Bogholderiet, Harlev – marts (K)
Samsø Kunstforening, Galleri Mårup – april – (S)
DIFKO, Holstebro – april / maj (K)
Unipak, Galten – maj (G)
BUPL, København – august (K)
Terre Des Hommes – (8. sept. kunstauktion og maleevent på Performers House, Silkeborg)
Østjysk Kunstmesse, Galten Hallen (22. – 23. september)
GODS I KUNSTEN, Århus (27. – 30. september) (G)
Bolighuset Ry (permanent skiftende udstilling fra august-december)
Kulturstationen Skørping (27.-28. oktober) med Tage Størup (K) 
Køge Sygehus, Køge – november (K) med Mette Strong
KAB, København V – december (K)

Malerier er repræsenteret hos

  • Bolighuset, Ry
  • Kunstgalleriet, Slagelse

2011

Isabella, Vejle – januar (K) 
Stibo Systems, Højbjerg, marts (K)
Niras, Århus – april / maj (K)
Midtbylægerne, Silkeborg – april / juni (K)
Galleri Omegalfa, Saltum – juni (G/S)
Antanas Moncys Museet i Palanga, Lithauen – 6. juli – 14. august – med H.C. Thomsen (G/S)
Tetra Pak Hoyer, Århus – august (K)
Åbne Atelierdøre – 20.-21. august 2011 på atelieret i Låsby (E)
Silkeborg Kunstnerhus – september (S)
Silkeborg Kunstnerhus 20 års jubilæums udstilling (G)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus

2010

Silkeborg Kunstnerhus – januar (G) 
Silkeborg Kunstnerhus – KLASSEKAMMERATER – marts med H.C.Thomsen (S)
Skive – Kunstmesse – marts (E)
Rungsted Havn – maj (S)
Åbne Atelierdøre – 20.-22. august 2010 på atelieret i Låsby (E)
Pressalit, Ry – september (K)
Forsikring & Pension, Hellerup – november (K)
Regionshospitalet Silkeborg – december (K)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Art Corner, Randers
  • Kunstgalleriet, Slagelse

2009

Djurslands Bank, Grenå – marts. (K) 
Silkeborg Kunstnerhus – 28. marts – 29. april med Tage Størup (S)
Herning Sygehus, Herning – maj (K)
Kirsebær gården, Svejbæk – 28. maj – 7. juni Pinseudstilling (G)
Kunst i det fri, Galten – 13. juni (E)
Silkeborg Kunstnerhus – Sommerudstilling (G)
Åbne Atelierdøre – 21.-23.08. på atelieret i Låsby (E)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Artspot.dk, Harlev
  • Art Corner, Randers
  • Kunstgalleriet, Slagelse
  • Lysberg, Hansen & Therp, Charlottenlund + Bredgade

2008

Kunstgalleriet, Slagelse – febr. (S) 
Silkeborg Kunstnerhus – 01.-26. marts (S)
Galleriet, Galten – Påskeudstilling (G)
Galleri Art Corner – Påskeudstilling (G)
Lysberg, Hansen & Therp, København – fra april + (S)

Silkeborg Kunstnerhus – Sommerudstillingen 28.06.-20.08.
Åbne Atelierdøre udstillingen på Kulturspinderiet, Silkeborg 19.-27.08. (G)
Åbne Atelierdøre – 23.-24.08. på atelieret i Låsby (E)

K44 – Silkeborg Kunstnerhus – 27.09.-29.10. (G)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Art Corner, Randers
  • Kunstgalleriet, Slagelse
  • Lysberg, Hansen & Therp, Charlottenlund + Bredgade

2007

Pavillonen, Grenå – jan. (S) 
Silkeborg Kunstnerhus “STORT & SMÅT” – febr. (S)
Kunst & Forår 2007, Horsens – april (G)
Bolighuset Ry, Ry – maj til nov. (S)
Åbne Atelierdøre, Silkeborg – august (E)
Galleri Art Corner, nov. (S)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Art Corner, Randers
  • Kunstgalleriet, Slagelse

2006

Silkeborg Kunstnerhus “KASSER”  – jan. (G)
Galleri Art Corner, Randers – febr. (S) 
Beboerhuset, Høver – marts (G) 
Ericson, Viby – maj (K)
Åbne Atelierdøre, Silkeborg – august (E)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Art Corner, Randers
  • Kunstgalleriet, Slagelse (fra november)

2005

Silkeborg Udstillingen 2005 
(Jens Kynde, Hans Wissenfeld, Jytte Dunch Pedersen, Rose Lorentzen, Anders T. Mortensen, Barbro Åberg ,Inge Jette Holm Iversen og Peter Lundberg) – marts (G)
Påskeudstillingen Brønderslev Gymnasium – marts (G)
Galerie It Frysk Skildershûs, Leeuwarden, Holland – marts (G)
Ry Kunstforening – april – (S/K)
Kulturhuset Bispebjerg / Nordvest, København med Yvonne Eiegod og Tage Størup – maj (G)
Galleri Silkeborg Kunstnerhus, sommerudstillingen – juni/juli (G)
Åbne Atelierdøre, Silkeborg – aug. (E)
Ry Højskole, Ry Kunstforenings års udstilling – sept. (G/K)
Silkeborg Kunstnerhus – fødselsdagsudstillingen “110” m/ Ulla Philbert – okt. (S/G)
Silkeborg Bogtrykkeri – nov. (K)
Galleri Garlishee – juleudstillingen – dec. (G)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Art Corner, Randers (fra oktober)

2004

Macphone, Silkeborg – jan/febr. (K)
Silkeborg Kunstnerhus – Påskeudstillingen 2004 
(Michael Jastram (Berlin), Ryan Riiskjær og Peter Lundberg) – marts/april (G)
Nordea – april (K)
Esko Production, Lystrup – juni (K)
Galleri Munken, Løkken – juli/aug. (G)
Åbne Atelierdøre, Silkeborg – aug. (E)
TEKO – arteko – Herning – sept. (S/K)
Brugsgalleriet, Kjellerup m/ Tage Størup – okt. (S)
Galleri Garlishee – juleudstillingen – dec. (G)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus

2003

Silkeborg Kunstnerhus, KAFFE – jan. (G)
Silkeborg Kunstnerhus, FIASKO – febr. (G)
Jyske Finans, Silkeborg – febr./marts (K)
Silkeborg Kunstnerhus, To mand og Yvonne 
(Yvonne Eiegod, Søren Bredahl Rasmussen og Peter Lundberg) april (G)
Galleri K, Brønderslev, maj/juni (S)
Åbne Atelierdøre, Silkeborg – aug. (E)
Silkeborg Kunstnerhus – juleudstilling- dec. (G)
Galleri Garlishee – juleudstillingen – dec. (G)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus

2002

INN-hold Kulturspinderiet Silkeborg 
(Gerd Baarstrøm, Søren Bredahl Rasmussen, Sven Beyer, Lisbeth Klaustrup, Tage Størup, Poul E. Elkjær og Peter Lundberg) febr./marts (G)
Statens og Kommunernes indkøbs service – febr. /marts (K)
Kunstforeningen Ry – maj (K)
Kunstforeningen Birch & Krogboe, Århus – juni (K)
Skolernes Kunstforening i Randersområdet – sept. 2002 – marts 2003 (G/K)
Kunstforeningen Energi Midt – sept. (K)
Kunst i Brande – Brande Rådhus – okt. (K)
Århus Kunstmuseeum – dec. (E/G)
Gallerie Garlishée, Juleudstilling – dec. (G)
Silkeborg Kunstnerhus, Juleudstilling – dec. (G)

Malerier er repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Horsens Kunstgalleri
  • Art & Frame, København

2001

Kornmod Skole, Silkeborg, Kunstforening – jan. (K)
Silkeborg Kunstnerhus, Fødselsdagsudstilling – jan. (G)
Galleri Silkeborg Kunstnerhus, m/ Binder & Oskarsdottir – febr. (G)
Kunstmesse – Hillerød m/Horsens Kunsthandel – marts (E/G)
Horsens Kunstgalleri – april (S) 
Galleri Uggerby, Lønstrup Påskeudstilling – (G) 
Galleri Uggerby, Lønstrup, m/ Bent Jessen, Yvonne Eiegod, Inge Ørntoft og Tage Størup – maj (G)
Bio-huset, Galten, kunstforening – maj (K)
Galleri Silkeborg Kunstnerhus, Sommerudstillingen – juli (G)
Åbne Atelierdøre 2001 Silkeborg – aug. (E)
20/20 visions – København, Billedstorm med 101 malere – sept. (E/G)
Gallerie Garlishée, Juleudstilling – dec. (G)
Silkeborg Kunstnerhus, Juleudstilling – dec. (G)

Malerier er i 2001 repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Horsens Kunstgalleri
  • Art & Frame, København
  • Galleri Blidah, Hellerup
  • Gallerie Wolfsen, Aalborg

2000

Silkeborg Kunstnerhus, ca. 2000 – jan. (E/G)
Silkeborg Kunstnerhus, m/ Ulla Bille – febr. (G)
Gallerie Wolfsen, Påskeudstillingen – april (G)
Medborgerhuset – Silkeborg – april (S)
Smørum Ledøre kommune, kunstforeningsudstilling – april (S/K)
Art & Frame, København, juni-sept. (G) 
Silkeborg Kunstnerhus, Sommerudstillingen – juli (G)
Galleri 108 – Roskilde – aug.-sept. (G)
Galleri Uggerby, Gruppeudstilling – sept. (G)
AF – Stor København, Vandreudstilling – sept / okt. (S/K)
Dansk Kunstmesse, Viborg, Messe – okt. (E/G)
Naturgas Midt / Nord, Kunstforeningsudst. – nov.dec. (S/K)
Art & Frame, København -nov. (S)
Fjellerup Kunstforening – nov. (S/K)
Galleri Garlishée, Juleudstilling – nov. (G)
Silkeborg Kunstnerhus, Juleudstilling – dec. (G)

Malerier er i 2000 repræsenteret hos

  • Silkeborg Kunstnerhus
  • Horsens Kunstgalleri
  • Art & Frame, København
  • Galleri Blidah, Hellerup
  • Galleri 108, Roskilde
  • Gallerie Wolfsen, Aalborg

Før 2000

Silkeborg Sygehus, 1999 (K)
Gaskunst – GASA Århus, 1999 (K)
Farsø Sygehus, 1999 (K)
Galerie Fjeldgaard, Silkeborg, “Lysets sejr over mørket”, 1999 (S)
Galleri Art & Frame, København, 1999 (G)
Galleri Blidah , Hellerup, “Lysets sejr over mørket” , 1999 (S)
Galerie Wolfsen, Aalborg, Påskeudstillingen, 1999 (G)
Galleri Wolfsen, Aalborg, Sommerudstillingen, 1999 (G)
Galleri Blidah, Hellerup Sommerudstillingen, 1999 (G)
Silkeborg Kunstnerhus, Juleudstillingen, 1999 (G)
Gallerie Lyrum, Århus, 1999 (S)

Kornmod KFK, Viby J, 1998 (K)
Sognegården, Galten “Fjelderindringer”, 1998 (S)
Galleri Wolfsen, Aalborg, Sommerudstillingen, 1998 (G) 
Galleri Vandtårnet, Års, Sommerudstillingen, 1998 (G)
Galleri Wolfsen, Aalborg, 10 års jubilæum “Tyren fra Aalborg”, 1998 (G)

Galleriet, Torvet 14, Galten, 1994 og 1995 (S/G)
Kunstnergruppen Apadana, Galten, 1993 og 1994 (G)
Advokat Jørgen Berntsen, Galten, 1993 (K)
SparBank Vest, Århus, 1993 (K) 
Dansk Supermarked, Århus, 1993 (K)
Århus Festuge – Marselisborg Havn “Grænser for frihed”, 1993 (S)
Kunstklubben A5 marketing, Århus, 1991 – 1993 (K)
Motorvejskontoret, Skanderborg, 1990 (K)
Den Danske Bank, Århus, 1988 (K)

Rønde Kursus, Påskeudstillingen, 1976 (G)

Medlem af kunstnergruppe
Silkeborg Kunstnerhus, fra 1999 (formand fra 2000-2006)
Formand for Billedkunstsamrådet, Silkeborg Kommune, 2000 – 2004
Arrangør af Åbne Atelierdøre 2000, for Silkeborg og omegn, 2000 
INN-hold, 2001

Repræsenteret på messer
Dansk Kunstmesse, Viborg , 1999 og 2000
Dansk Kunstmesse, Hillerød, 2001
Dansk Kunstmesse, Kolding, 2001
Art Copenhagen, Forum København 2002

Møbelmessen, Herning,
Formland, Herning,
Møbelmessen i Barnttrup,Tyskland,
Inbodan indkøbsmesse, Sabro